SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ AHMET HAMDİ TANPINAR

media5335af5ae3bdd.png
(10/10 Puan)

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Ahmet Hamdi Tanpınar

A+ A-

Ne zamandır okumak istediğim bir kitabı, Twitter’da takipçisi olduğum Kitap Kardeşliği ile okumak benim için farklı bir deneyim ve büyük bir keyif oldu. Kitap okuma oranının düşük olduğunun söylendiği ülkemizde, böyle fikirlerin üretilmesi ve insanların katılımı, beni gerçekten son derece memnun ediyor.

Hayri İrdal, çocukluğunda bir saatçinin yanına çırak olarak girer. Ustası olan kişinin felsefi ve sanatçı kişiliğinin de etkisiyle Hayri, saatlere büyük merak sarar. Askere gider, evlenir. İlk karısının vefatı sonrası ikinci evliliğini yapar. Bir sürü iş ve ortam değiştirir ancak buna rağmen, saatlere olan tutkusundan asla vazgeçmez. Derken bir gün Halit Ayarcı ile tanışır. Ne tesadüftür ki, Halit Ayarcı da kendisi gibi saatlere düşkündür. Kısa zamanda dost olan iki adam, organize olarak ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü kurarlar. Hayri hayatından son derece memnundur. Fakat, beklemedikleri bir anda, Amerika’dan gelen uzmanlar, enstitünün işe yaramaz olduğuna karar verir.

Tanpınar’ı ilk defa okudum ve tek kelimeyle tarzına ba-yıl-dım! İçinde ironi olan anlatımlar her zaman hoşuma gitmiştir. Kitapta bunlar o kadar arka arkaya gelmiş ki, özellikle Hayri Bey ve psikiyatristi arasındaki konuşlarda gülmekten gözlerimden yaş geldi. Sorduğuma göre, eski yazarları az okuyan kişiler, kitabın dilini zor bulmuşlar. Bu da, klasikleri unutup yeni moda ve basım kitapları okumanın bir ceremesi olsa gerek. Zira ben kitabı gayet akıcı buldum. Sadece karakter fazlalığından kimi zaman kafam karışır gibi oldu ama hemen toparlayabildim.

Kitapta Tanpınar, modern hayat tarzına ve yaşayışına alışmaya çalışan bireyin düştüğü trajikomik durumları, çıkmazları ve gel-gitleri mizahi bir dil ve sembollerle anlatmış. Konuyu anlatırken saatlerin üzerinden gitmesi de, toplumun yaşadığı değişimi zaman kavramıyla göstermeye çalışması, diye düşünüyorum.

Hayri İrdal, yerini bir başkası alıncaya kadar favori roman kahramanımdır. Beni hem çok güldürdü, aynı zamanda çok da düşünürdü. İnsanlar boşuna ‘Tanpınar okuyun!’ demiyorlarmış. Çok sevdim ve kitap severlere de muhakkak tavsiye ediyorum. Bakalım ‘Huzur’u okuduğumda aynı keyfi alabilecek miyim?

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.