SADİST STEPHEN KİNG

sadist
(0/10 Puan)

Sadist Stephen King

A+ A-

Çok kitap okuduğumdan mıdır bilmiyorum, ne zaman yazacak bir şeyler aklıma gelse, düşüncelerimin daha önce yazıldığını ya da söylendiğini düşünüp vazgeçiyorum. Bir şey kurgulamak istesem, bunca kitabın içinde muhakkak benzeşen bir hikaye çıkar diye adım bile atmıyorum. Bunları marifetmişçesine yazmıyorum, siz benim gibi olmayın. Özellikle ilk gençlik yıllarımda sürekli polisiye, cinayet, korku ve gerilim kitapları okurdum. Bundan daha önce de bahsetmiştim. Ne kadar farkındaydım bilmiyorum ama hep iyi yazarların, iyi kitaplarını seçmişim. Önceki senelerde birkaç gerilim kitabı okudum ama çok sıradan ve basit geldiler bana… Sanki türündeki tüm hikayeler yazılmış ve bitmişti. Yine de, çok ender de olsa, polisiye, gerilim, korku türünde okumak hoşuma gidiyor, gençliğimi hatırlıyorum. 

Karlı bir gecede evine gitmek için yola çıkan ünlü yazar Paul Sheldon, kar fırtınasına yakalanınca kaza yapar. Annie Wiles adındaki hemşire, yazarı kurtarır ve evine götürür. Annie, Paul’un sıkı hayranıdır. Onun her kitabını heyecanla okumuştur ve roman kahramanı Misery’ye hastalıklı bir bağlılığı vardır. Paul’un kitap taslağını okuyan Annie, Misery’nin ölmesi üzerine adeta delirir ve yazara işkence etmeye başlar. Ona ağrı kesici ve yemek vermez. Paul acılar içerisinde kıvranarak, bu ruh hastası kadından nasıl kaçacağını düşünür ancak henüz yürüyecek durumda değildir. Elinde eski bir daktiloyla çıkagelen Annie, Misery’nin tekrar hayata döneceği bir kitap yazmasını Paul’e salık verir ve yazar böylece, yeni kitabını yazmaya başlar. 

Kitap böyle bitmiyor tabii… Gerçek şu ki kafadan kontak hemşire Annie, zavallı Paul’e yapmadığını bırakmıyor. İnsan yazılanları okurken bile gerilim ve tiksinti duyuyor. King’in en iyi kitabı olduğunu düşünmesem de bu konuda hakkını yiyemem. Yazar bu kitabını, mahlasla yayımlamak istemiş ama mahlası ifşa olmuş. Yayımlandığı tarihlerde ilgi gören kitap sinemaya da uyarlanmış. Genel tepkiler, filminin beğenildiği yönünde kaldı ki, Annie rolündeki Kathy Bates, en iyi kadın oyuncu dalında Oscar bile kazanmış. Ne kadar tiksindirici olsa da insan devamını merak etmeden duramıyor ve dolayısıyla kitap seri bir şekilde okunuyor. Gerilim kitabına yakışır bir gerilim hissi yaşatıyor, kuşkusuz. Yoğun okumalardan sonra farklı gelebilir. Keyfi okunabilir, onun dışında fazla söyleyecek bir söz bulamıyorum. Stephen King’in ilk okuduğum romanı ‘’Falcı’’ ydı ve bayılmıştım. O fantastik kurgunun içindeki gerilim ve korku çok hoşuma gitmişti. O zamanlar 13 yaşımdaydım tabii, şimdi okusam ne hissederim, kim bilir? 

 

 

Not: Kitabın özgün adı ''Misery'' ve öyle kalsa daha iyi olurdu. Naçizane...

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.