SEVGİ LEO BUSCAGLİA

media5335aa129d3c7.png
(0/10 Puan)

Sevgi Leo Buscaglia

A+ A-

Bu kitap sanıyorum dört-beş senedir okunacaklar dolabımda duruyor. Ama gelin görün ki  daha yeni okudum. Bunun sebebi belki de beni çok cezbetmemesi. Peki neden satın almışım? Sanıyorum bu konuda yazarın kitap alıntılarını okumuş olmamın etkisi vardı.

Leo Buscaglia, üniversitede eğitmenlik yaparken, bir öğrencisinin intihar etmesi üzerine, insanlar arasındaki iletişimsizliği ve hayatın anlamını sorgulamaya başlamıştır. Ve ardından ders verdiği üniversitede, kredisiz, ‘Sevgi’ sınıfı açar ve orada ders vermeye başlar. Kitap, bu derslerde Buscaglia’nın anlattığı konuların bir derlemesi niteliğinde. Sevginin uzandığı her alan hakkında fikirler paylaşılmış, yazarın kendinden ve çevresinden örnekler verilmiş. Üslup bakımından, okurken kendimi yazarla sohbet ediyormuş gibi hissettim. Bu anlamda kitabı beğendim. Gelelim içeriğe...

Kitapta sade ve sadece sevgiden bahsediliyor. Öncelikle belirteyim ki, ben bir sevgi kelebeği değildim, kitabı bitirdikten sonra da bir şey değişmedi. İnsanın, hayatının sonuna dek bir denge bulma çabasında olduğuna ve asıl bunu başarabildiğinde kendini gerçekleştirebileceğine inanan biriyimdir. Demek istiyorum ki, sevgi, mutluluk, umut gibi olumlu duygular olduğu gibi, nefret, hüzün, hayal kırıklığı gibi olumsuz duygular da hayatta var. Kitapta bu olumsuz duygulara, sanki hiç yokmuşçasına, değinilmemiş. Ya da ben farkdemedim. Sürekli; sevgi aşağı, sevgi yukarı, sağım sevgi, solum sevgi... Sevgiden soğuyacak vaziyete geldim neredeyse. Arada anektodlar okumak güzeldir ve biliyorsunuz ki çok severim. Ama kitapta, her satırda aşırı iyimser cümlelerle karşılaştıkça, okuduklarımın inanılırlığı da zedelendi maalesef.

İnsan, olumlu olumsuz her duyguyu barındırır doğası gereği. Bu olumsuz duyguları bastırmak, bildiğim kadarıyla, uzun vadede kişide ruhsal ve sinirsel hastalıklara yol açabiliyor. Duygularımız, kötü olsa bile, saftır ve insanidir. Burada asıl önemli olan, bu duyguları nasıl davranışa dönüştürdüğümüzdür. Sanat da bunun için vardır zaten. Ancak, bu başlı başına bir yazı konusu.

Olumsuz duygularla yüzleşmek, kabul etmek ve farkına varmanın, insan sağlığı için çok daha faydalı diye düşünüyorum. Olumsuz duygulardan bu kadar bahsetmeyen ve belki de reddeden, sevgiyi  insanların kalplerine zerketmek için didinen Buscaglia, acaba neden intihar etmişti?

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.