SEVGİ VE CİNSELLİK ÜZERİNE SİGMUND FREUD

media5335a8268b345.png
(0/10 Puan)

Sevgi ve Cinsellik Üzerine Sigmund Freud

A+ A-

Lisede, kendisiyle ilk tanıştığım günden beri severim Freud’u. Biyografisi ve akabinde yaptığı tespitler bir hayli ilgimi çekince, bundan birkaç sene evvel kitaplarını ilgiyle okumaya başladım.

Kitap bir roman değil, makalelerden oluşan bir araştırma kitabı olduğu için, burada konusunu diğer yazılarımda olduğu gibi yazamayacağım. Kitapta, kişinin çocukluktan, yetişkinliğe kadarki psiko-seksüel gelişimi anlatılmakta. Çocuğun aile içindeki ilişki dinamikleri, erkeklerin kadına, kadının erkeğe bakış açısı, kadının kendi cinselliğiyle ilgili düşünceleri ve toplumun bakış açıları, başlıklar altında toplanmış.

Kitap, bir psikoloji kitabı olarak bakıldığında çok kolay okunuyor. Ancak yine de, psikolojiyle pek haşır neşir olmamış kişiler, bazı terim ve kavramları anlamakta biraz sıkıntı yaşayabilirler. Freud, insanın, tam da hayatının orta noktasındaki olguları anlattığı için, kitabı okuyan herkesin kendi payına bulacağı bir sürü şey var. Özellikle çocuk sahibi olanlara muhakkak tavsiye ediyorum. Ben kitabı elimden bırakamadım.

Tabii, okunan bir kitapla, ki kitap ne kadar iyi olursa olsun, insanın bakış açısı ve davranışları bir anda değişmiyor. İnsanlar, senelerdir kemikleşmiş davranışlarına çeki düzen vermek için senelerce terapi görüyor. Ancak, böyle kitapları okumak, davranışlarımızda değişikliklere yol açmasa da, vizyonumuzun gelişmesin yardımcı oluyor, olaylara farklı yönlerden bakmamızı sağlıyor.

Ben bir Freud hayranı olarak, yansız bakamıyorum belki kitaba, zira Freud dünyanın en sıkıcı ve belki de aptalca kitabını yazmış olsaydı dahi, muhakkak bunun altında bir şeyler vardır, diye düşünerek, o kitabı da beğenirdim.

 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.