ŞEYTAN YEMİNİ JEAN CHRİSTOPHE GRANGE

media5335ab5f253c6.png
(0/10 Puan)

Şeytan Yemini Jean Christophe Grange

A+ A-

Polisiye, cinayet, dedektiflik ve gerilim kitaplarına olan ilgim çoook uzun bir geçmişe dayanıyor, ki beni takip edenler bunu gayet iyi bilir. Grange’yi de severek, ilgiyle ve hayranlıkla okumuşumdur bu zamana kadar. Ancak yazar, bu kitabıyla beni maalesef hayal kırıklığına uğrattı!

Kitap, Mathieu’nün, arkadaşı Luc’ün, vücuduna bağladığı ağırlıklarla göle atlayarak intihar ettiğini öğrenmesiyle başlar. Mathieu Durey ve Luc Soubeyras, çocukluk arkadaşıdır. İkisi de dini bir okulda eğitim görmüş, yatılı kalmış ve ardından kiliseden ayrılarak polis olmuşlardır. Luc, umursamaz görünüşünün ardında, hırslı, asi ve tutkuludur. Hayatı boyunca aldığı kararlar da haliyle radikal olmuştur. Mathieu, ekibiyle daha kararlı ve emin şekilde olayları çözmeye çalışırken, Luc’ün ekibi, kendi karakterinin de etkisiyle daha fevri ve kavgacıdır. Luc, intihar eder ancak ölmemiştir, uzun sure komada kalır. Mathieu, arkadaşının intihar ettiğine inanamaz ve olayı aydınlatmak için araştırma yapmaya başlar. Ancak, tabii ki de olaylar enteresan bir şekilde cereyan eder ve Mathieu, arkadaşının bilmediği yönleriyle karşılaştıkça, dehşet içinde kalır.

Şu özeti ben bile okurken, kitabın ne kadar harika göründüğünü düşünmeden edemedim. Yazarın ilk kitaplarını okumayanlar muhakkak ki, bu kitabı beğenirler. Bana gelince, ben beğenmedim. Niye mi? Fazla uzun cümleler, fuzuli kelimeler, karışık betimlemeler ve sıradan bir hikayeyle karşı karşıya olduğumu düşündüm, kitabı okurken. Katili tahmin etmek hiç de zor olmadı. Hadi, betimlemeleri, cümleleri bir kenara koyalım, hikaye cidden çok çok sıradan. Grange, bu sıradan hikayeyi dini, metafizikle alakalı ve farmakolojik öğelerle ilgi çekici hale getirmeye çalışsa da, bence başarılı olamamış.

Bir yazarın her kitabını beğenmek gibi bir zorunluluğum yok. Öte yandan bir yazarın her kitabı başarılı olacak diye de bir kaide yok. Ben Jean Christophe Grange’yi ayrı severim. Her ne kadar bu kitabında bana gore çuvallamış olsa da, kitaplarını okumaya devam edeceğim.

‘Bu kadar ahkam kesiyorsun –ki ahkam kesmiyorum, fikrimi paylaşıyorum- söyle bakalım yazarın hangi kitaplarını beğendin, biz de okuyalım da görelim.’ Diyenler için; Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu ve Kızıl Nehirler’i tavsiye ediyorum. Bakalım siz ne düşüneceksiniz…

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.