TÜM DERS NOTLARI FERİT EDGÜ

media54fd37a87f3c7.png
(0/10 Puan)

Tüm Ders Notları Ferit Edgü

A+ A-

Seneler evvel okuduğum ‘Hakkari’de Bir Mevsim’i gelecek ay tekrar okuyacağım. Geçen yılları yakalamak, aynı hisleri yeniden hissedebilmek için mi bilemiyorum. Biliyorum aslında… Her şey değişir. İnsanlarda ise en çok değişen, duygular olsa gerek. Usta yazarların ise en büyük özelliği, yazdıklarıyla okuyucusuna, her dönem farklı hisler yaşatabilme yeteneğidir bana göre. Ne var ki, popüler kültürün ağına düşen okuyucular için böyle yazarların varlığından pek bahsedilemez. Ancak, aynı kitabı farklı zamanlarda okumanın nasıl keyif verdiğini, ancak iyi kitaplar okuyanlar bilir. Mütevaziliğe gerek yok…

Ferit Edgü’nün 1977-1996 yılları arasında tutmuş olduğu ders notlarından oluşan deneme kitabı, her biri birer aforizma olacak cümlelerden oluşsa da, okuyucuyu asla sıkmıyor, bunaltmıyor. Felsefe, sanat, politika, yaşam gibi farklı konular hakkında adeta beyin cimnastiği yaptıran bir kitap. Ancak, bütün bunlara rağmen didaktik, öğretici bir üslup olduğunu söyleyemem. Cümlelerin hemen hepsinin, dörtlük yada mısralar şeklinde yazılmasıyla birlikte, hepsinde bir duygu yoğunluğu hakim. Üstüne oldukça düşünülerek yazılmış bu notlar, okuyucusunu düşünmeye sevk etmekle kalmıyor, okuyucu sanki Edgü’yle birlikte düşünüyor. Demem o ki, bu kitabı okuyup da düşünmemek mümkün değil.

Yazarın düşündürtmesinden bahsedince, hele ki kitabı da beğenmişseniz, büyük bir çoğunluk her tespite katıldığınızı, yazarla her konuda fikir birliği içerisinde olduğunuzu düşünebilir. Halbuki bana göre, yazarın fikirlerinin benimkilerle uyuşması değil, zihnimde yeni ufuklar açmasıdır önemli olan. Düşünmek, antrenman yapmak gibi. Beynin antrenmanı. Okumak ise, bir evvelki yazımda da dile getirdiğim gibi, düşünceyi harekete geçiren etkili bir yol. Pasif bir okuyucu olmamak, okuduklarını kendi süzgecinden geçirip, kimisini de zamana bırakmak lazım. Okuduğum anda bir fikre varamadığım çok cümle olur. Acele etmem, zorlamam kendimi. Bilinçdışımda hali hazırda bekleyen o düşünce, önünde sonunda bir olay, okuduğum başka bir cümle yahut gözlemlediğim bir durum karşısında yeniden bilincime gelir ve o an zihnim kavramak ve farketmeye açıksa bir fikir oluşturabilirim. Düşünce ve fikirlerimin büyük bir çoğunun oluşma serüveni böyledir. Elimden geldiğince ince işler, zamana yayarım. O yüzden de fikirlerimi önüme gelenle paylaşamam yahut bozuk para gibi harcayamam. Emek verdiği ölçüde değer verir insan.

Hakkari’de Bir Mevsim’, ‘Her Şeyin Sonundayım’ ve ‘Çığlık’ı okuduktan sonra ‘Tüm Ders Notları’nı okumak güzel bir tecrübe oldu benim için. Güzel olmaktan öte, anlamlı desem daha doğru olur. Dil ve üslup açısından da çok beğendiğim, diğer bütün kitaplarını merak ettiğim bir yazar Ferit Edgü. Tam manasıyla kapsadığımı söyleyemediğim ancak, merak ettiğim ve mümkün olduğunca tanımak istediğim bir yazar. Bilge Karasu ve  Ali Teoman gibi… O yüzden amacım, mümkün olduğunca tüm kitaplarını okumak.

Senelerdir insanlar, nasıl bu kadar çok okuduğumu soruyorlar. Samimi ve dürüstçe cevap vermeme rağmen, hep tam manasıyla ifade edemediğim, farkında olmadığım ancak var olan bir şeyden şüpheleniyordum birkaç zamandır. Üstüne gitmeyip biraz zamana bıraktığımda, ne olduğu  tam da dün kahvaltı hazırlarken aklıma geldi; dualarımın sonunda hep, çok okumak için fırsat ve kuvvet isterim. Çok gönülden isterim. Ve kendimle alakalı en çok bunu isterim. Bir şeyi gerçekten istemenin, benim hayatımdaki tezahürü bu şekilde, anlayacağınız…

 

‘’Bizim yazarlarımızdan büyük bir çoğunluğu, niçin,

insanları anlamak, insanlarla anlaşmak yerine,

reçete yazmayı yeğliyor?

 

Yaşım ilerledikçe daha iyi görüyorum:

Önemli olan öğrenmek değil;

anlamak’mış.

 

Yazarın da

uzun bir yolculuğa çıkmadan önce

bavulunu iyi hazırlaması gerekir.

Ve bir sözcüğün içine

birden çok anlam yüklemeyi bilmesi.

 

Yalnızca yazılan vardır.

O da, artık, yazana

ait değildir.

 

Kuşkusuz, soru sormadan da yaşanır.

Eğer buna yaşamak denirse.

 

Bilgelikle saflık-

İkisi de aynı derecede kendine çekmiştir beni.

Özellikle saflıktaki bilgelik.’’

 

İşte böyle…

 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.