TUTUNAMAYANLAR OĞUZ ATAY

media5335af6d2b491.png
(0/10 Puan)

Tutunamayanlar Oğuz Atay

A+ A-

Bir sohbet esnasında, bu kadar çok okuduğumu duyan bir arkadaşım; ‘Peki ‘Tutunamayanlar’ı okudun mu?’ diye sorduğunda, değil okumak, adını bile duymadığımı söyledim. O zamanlar okumayı, çok satanlar listesinden ibaret  zannediyordum maalesef.

Selim ve Turgut öğrencilik yıllarından beri çok iyi dostturlar. Ancak, bakış açılarının ve hayattaki tercihlerinin farklı olması, onları birbirlerinden uzaklaştırmış, ayırmıştır. Derken, Selim’in intihar haberini gazetede gören Turgut, bu ölümden çok etkilenir. Ölenin Selim olması kadar, ondan yıllardır ayrı kalmak ve onu anlayamamış olmak, Turgut’u daha da üzer. Bunun üzerine Selim’i intihara götüren sebepleri öğrenmek ister. Selim’i tanıdığı kadarıyla ve hatıralarının çağırıştırdıklarıyla, kafasında bazı düşünceler vardır. Ancak, Selim’in günlüğünü okuyarak, görüştüğü insanlarla sohbet ederek, Selim’in hayatını araştırmaya başlar. Bu tecrübe boyunca, Turgut, arkadaşı Selim’in hayatını araştırırken, kendisi de içsel bir yolculuğa çıkacak, hayatını sorgulamaya başlayacaktır.

Kitap tek kelimeyle muhteşem! Olaylar, kitapta ufacık bir yer tutarken, düşünceler, izlenimler, eleştiriler ve içsel yolculuklar, bu kitabı bu kadar etkileyici yapan ögelerden bir kaç tanesi. Buna ek, biçimsel özellik olarak da okuduğum birçok kitaptan farklı. Özellikle şiir şeklinde yazılmış bölümlerin bazı yerlerinde acı acı güldüm. Oğuz Atay’ın okuyucuyu hem güldüren, aynı anda hüzünlendiren ve bir o kadar da düşündüren bir tarzı var. Bunların hepsini aynı anda nasıl başarıyor bilmiyorum ama hakikaten çok etkilendim. Atay’ın bahsettiği konular –bence- çok ağır aslında, ama bunları bir ironi içerisinde ve sade bir dille anlatıyor. Yani dikkatli okunmazsa kaçırılabilir. Ki kaçırılmamalıdır! Kitapta bir çok karakter var. Ancak hepsinin var olma sebebi, Selim’i anlamamızı sağlamak aslında. Selim, düşünen ve sorgulayan, çevresindekilerden farklı bir insan olarak, tutunamamıştır. Ve bu kitap da, -eğer varsa- bütün tutunmayanlar (diconnectus erectus) için yazılmıştır.

‘Tutunamayanlar’ı okumuş-okumamış insan diye bir kavram var. ‘Tutunamayanlar’ okuduktan öncesi-sonrası diye bir kavram da var. Çünkü ‘Tutunamayanlar’da, anlayanlar için kafasına balyozla inen cümleler var. İyi ki okumuşum, keşke daha önce okusaymışım ama yine okuyacağım…

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.