ÜÇ YANLIŞ ÜÇ CESET AGATHA CHRİSTİE

media5335aa7b84273.png
(0/10 Puan)

Üç Yanlış Üç Ceset Agatha Christie

A+ A-

Polisiye severler bilirler ki, Agahta Christie kitaplarının hepsi birer klasiktir ve bir nevi bağımlılıktır. Her ne kadar modern polisiyelerin farklı kurguları okuyucuyu etkilese de,  Christie, gerek olay örgüsü, gerek üslubu ve tarzı olarak, her dönemin kitabıdır aslında, zamansızdır.

Dedektif Hercule Poirot’nun sekreterinin kızkardeşinin amirlik yaptığı öğrenci yurdunda, anlamsız bazı hırsızlıklar meydana gelmektedir. Çalınan bu farklı eşyalar, Poirot’nun ilgisini çeker ve yurtta araştırma yapmak ister. Kısa bir araştırmadan sonra hırsız ortaya çıkar. Ancak itirafının hemen arkasından ölü bulununca, işin seyri tamamen değişir. Cinayetin esrarını çözmek için dedektifimiz çok sevgili Hercule Poirot, kolları sıvar ve tabii ki katili kıskıvrak yakalar!

Roman kahramanları içinde Hercule Poirot’nun yeri, ta en başından beri farklıdır benim için. Onun o tatlı sert halini, sanki gerçek biriymişçesine (keşke olsaydı!) çok seviyorum. Agahta Christie bütün romanlarında, tasvirlere ağırlık vermeden, olaya yoğunlaşır. Sade, açık ve net cümleler kullanarak, olayın daha kolay kavranmasına, okuyucunun  dellileri unutmamasına ve bir dedektif gibi iz sürmesine yardım eder. Ve eğer, arka arkaya, yoğun bir şekilde Agatha Christie okursanız, gerçek hayatta kendinizi dedektif sanabilirsiniz, dikkat edin!

Bazı kitaplar okunmadan olmaz. Polisiye sevenler de Agatha Christie okumadan, polisiye sevdiklerini söylemesinler bence. İlk defa okuyacak olanlar için ‘On Küçük Zenci’yi öneriyorum. Ben Agahta Christie’yi on iki yaşında bu kitapla tanıdım, ondan sonra da bırakamadım...

 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.