VEJETARYEN HAN KANG

vejetaryen
(0/10 Puan)

Vejetaryen Han Kang

A+ A-

Yonğhe, gördüğü kanlı rüyaların etkisiyle vejetaryen olmaya karar verir. Böylece o güne dek sıradan ve hatta sıkıcı olan hayatı bir anda değişir. Kocası önceleri tedirgin olmaz fakat her akşam işten geldiğinde, karısı ve evde gördüğü değişiklikler onu rahatsız etmeye başlar. Yonğhe evdeki tüm etleri, yumurtaları çöpe atar, hayvan derisinden yapılmış hiçbir kıyafeti giymez bununla birlikte evdeki sorumluluklarını da yerine getirmez olur. Zaten az konuşan kadın hiç konuşmaz, heyecanlanmaz, gülmez… Yonğhe ailesinin tüm ısrarlarını geri çevirerek tamamen içine döner ancak kız kardeşi İnhe’nin eşi , kendisine ilgi duymaya başlar. Derken Yonğhe akıl hastanesine kapatılır. İnhe kocası ve Yonğhe arasındaki sıradışı ilişkiyi öğrenmiş olmasına rağmen kız kardeşinden vazgeçmez. Onu anlamak, olaylara onun tarafından bakmak için çabalamaya başlar…

Kitapta, bir kadının vejetaryen olma serüveninden çok kendini bulma çabasını okuyoruz. Önceleri tüm görevlerini yerine getiren, sorunsuz ve silik bir kadınken, verdiği kararla asi ve göze batan bir insan oluverdi Yonğhe... Hikayenin özgünlüğü, farklı bakış açılarından anlatılıyor olması ve farklı bir kültürü yansıtması açısından kitabı beğendiğimi söyeyebilirim. Fakat öyle çok etkilendiğimi, kurguyu çok başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Kimi zaman akıcı bir şekilde okuduğum kitap kimi zaman durağanlaştı ama sonunu merak ettiğim ve değişik bulduğum için okumaya devam ettim. Kısa bir kitap ‘’Vejetaryen’’, ayrıca ödüllü de… Şayet merak ederseniz okumak çok zamanınızı almayacak böylece farklı bir kitapla kafanızı da biraz dağıtabileceksiniz.

Kitapta hafızama kazınan hiçbir şey mi yok? Var elbette. Örneğin Yonğhe, aile yemeğinde ısrarla et yemeyince, baba ve annesi  önce  yalvarır. Ebeveynlerin bu kaygısı anlaşılır ve belki üzer okuru ancak kızının kararlılığı karşısında çaresiz kalan babanın kızının ağzına zorla yemek sokmak için çabalaması ve ardından onu tokatlaması karşısında dehşete düşer! Bu hareketten sonra bunun neyin kaygısı olduğunu düşünmeden edemedim mesela… Kızının vejetaryen olmasıyla sağlıksız olacağı mı yoksa babasının isteğine boyun eğmemesi mi? Bir başka sahne de, İnhe’nin kocasının Yonğhe’nin vücuduna çiçek desenleri çizip fotoğraflarını çektiği sahneler… Güzel betimlenmiş olduğunu düşünüyorum zira okurken, desenler kafamda çok güzel canlandı. Bunlar dışında kurguda bazı kopukluklar hissettiğim için pek de kendimi veremedim.

İnsanların kararlarına biraz saygı göstermek lazım. Saygı duymuyorsak, saçma buluyorsak bile, biraz istişare ettikten sonra eğer karşımızdaki fikrinde ısrar ediyorsa, konuyu daha fazla uzatmanın bir manası yok. O eşikten sonraki ikna çabası artık güç savaşımına giriyor belki de… Anne-babalık da, eş- evlatlık da, dostluk da bir yere kadar. Herkes kendi seçimini yapmakta da, iyi-kötü bedellerine katlanmakta da özgür.

 

 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.