YAŞLI ADAM VE DENİZ ERNEST HEMİNGWAY

yaslıadam
(0/10 Puan)

Yaşlı Adam ve Deniz Ernest Hemingway

A+ A-

Diğer balıkçılar sandallarını doldurup dönerken, yaşlı balıkçı Santiago tam seksen dört gündür balık tutamamaktadır. Yardımcısı küçük Manolin’in ailesi, yaşlı adamın uğursuzluğa yakalandığını düşündüğünden, çocuklarının başka bir balıkçının yanında çalışmasını isterler. Böylece Manolin, Santiago’nun yanından ayrılır ancak ona, yem yapması için balık vererek yardımcı olmaktadır. Günlerdir balık avlayamamak Santiago’nun canına tak eder ve erkenden, tek başına denize açılır. O kadar açılır ki, tüm sandallardan uzaklaşır, kıyı görünmez olur. Manolin’in verdiği balıkları yem yaparak büyükçe bir balık yakalar ancak amacı daha büyüğünü yakalamaktır. Santiago sonunda hayaline kavuşur, zira oltasına takılan kocaman bir balıktır! Yaşlı adamın gücü, balığı çekmeye yetmediğinden, balık sandalı sürüklemeye başlar ancak bir süre sonra yorulur ve ilk fırsatta balıkçı tarafından öldürülür. Balıktan kan çıkması Santiago’yu endişelendirir çünkü köpekbalıkları önünde sonunda kan kokusunu alacaklardır. Peki Santiago, itibarını kurtaracak bu büyük balığı, tek parça kıyıya ulaştırabilecek midir? 

Özgün adı ‘’The Old Man And The Sea’’ olan, dilimize ise ‘’İhtiyar Balıkçı’’ ve ‘’Yaşlı Adam ve Deniz’’ olarak çevrilen kitap, Hemingway’a Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü kazandıran bir dünya klasiği… Yazar bu kitabını Küba’da, gerçek bir hikayeden esinlenerek kaleme almış ve kitap 1952 yılında yayımlanmış. Hikayedeki olay ve kahramanların sembolik olduğu, İncil’deki öğelerin işlendiği söylenmekte ancak bu konuda bir bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum. Öyle olmasa dahi, Hemingway’in bu kitabı mücadele, umut, bekleyiş, zafer ve mağlubiyet hakkında okuru düşündüren, pastoral bir macera kitabı diye tanımlanabilir, belki. Yaşlı balıkçının monologları hem düşündürüyor, hem hüzünlendiriyor. ‘’Çanlar Kimin İçin Çalıyor’’u okurken roman değil de sanki destan okuyor gibi hissetmiştim, bu kitabında da aynı hisse kapıldım. Uzun betimlemeler, kafa karıştıran benzetmeler, karışık olaylar yok. Olayların her adımı açıkça yazılmış, monologlarda da her şey açıkça ifade ediliyor. Hemingway’in kendine has üslubunu kolayca görülüyor.

Kitap ilk kez 1958 yılında John Sturges tarafından beyaz perdeye uyarlanmış ancak genel yorumlara bakılırsa baş rolünü Anthony Quinn’in oynadığı versiyonu izleyiciler tarafından daha çok beğenilmiş. Hemingway’in kitaplarını seviyorum ancak kendisi en etkilendiğim, en sevdiğim yazarlar arasında değil. Ne var ki hayatı boyunca birçok mücadelenin, savaşın içinde bulunmasi bunu hem bedeni hem de kalemiyle yapmış olması beni çok etkiliyor. O yüzden saygı duyduğum bir yazar kendisi. Gözlem yeteneği, insana ve duygulara dair tespitleri de çok etkileyici. İspanya İç Savaşı’ndan sonra Küba’ya yerleşip, ‘’Yaşlı Adam ve Deniz’’ adlı, bu kitabı yazdığını daha önce belirtmiştim. Hayata veda edişi de Küba’da oldu. Silahını temizlerken yanlışlıkla mı kendini vurdu yoksa intihar mı etti, kim bilir? 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.