YERALTINDAN NOTLAR FYODOR DOSTOYEVSKİ

media5335a93a602c2.png
(0/10 Puan)

Yeraltından Notlar Fyodor Dostoyevski

A+ A-

Herkese yeniden merhaba!

Ramazan Bayramı’yla birlikte kendime izin verdiğim bir haftalık tatilimden, üç kitap bitirerek ve bir tanesine başlayarak geri döndüm. Ailecek geçirdiğim tatilim süresince, kitap okuma tutkum etrafımdakiler için kimi zaman sinir bozucu bir hal alsa da –bu çok sık olmasa da, mesela biri bir şeyden bahsederken gözlüğümün ardından kitap okuduğum falan oldu- şakayla karışık laflar dışında, bana pek bir eleştiri gelmedi.

Bu arayla birlikte biraz dinlendim ama aynı zamanda yazı yazmayı özlediğimi de fark ettim. Ve yapış yapış bir İstanbul ağustosunda, bilgisayarımın başına oturdum...

Kitabın ilk bölümünde, dış dünyadan kopuk –yani yeraltında- olan bireyin, kendi içindeki hesaplaşmaları ve çatışmaları, öfkesi ve hezeyanları bir monolog şeklinde okuyucuya ulaşıyor. İkinci bölümde ise, bireyin ‘yeraltı’ndan çıkarak, daha evvel tanıdığı kişiler ve arkadaşlarıyla yaşadığı hesaplaşma çabalarını okuyoruz.

Kitap, varoluşçuluk anlamında Batılı bir çok yazar ve düşünüre ilham vermiş. Doğrudur. Zira ben de okurken, karşıma çıkan kimi cümlelerden sonra bir hayli düşündüm. Özellikle ilk bölümde, sanki Dostoyevski’yle konuşuyormuş gibi değil de, onun kafasının içine girmiş, kafasının içindeki düşüncelere vakıf oluyor gibi hissettim. Kısa bir roman olması dolayısıyla kolay okunuyor. İşin aslı, Rus yazarların yeri benim için ayrıdır. Onların kitaplarını okurken ayrı bir zevk alıyorum. Dostoyevski de bunlardan biri tabii ki.

Kitap için bayıldım diyemeyeceğim belki ama Dünya Klasikleri’nin her ne olursa olsun okunması gerektiği taraftarıyım. Bu manada da okunacaklar listenize eklemenizi muhakkak tavsiye ediyorum.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.