YOKYER NEİL GAİMAN

media536b77ca042bd.png
(0/10 Puan)

Yokyer Neil Gaiman

A+ A-

Twitter’da severek takip ettiğim Kareler ve Sayfalar hesabı, Neil Gaiman’ı o kadar çok övüyordu ki, en sonunda merakıma yenik düştüm. Sahaflarda dolaşırken, yazarın çizgi romanlarına rastlamıştım ancak ne tür bir hikaye okuyacağımdan yahut yazarın tarzı hakkında fikir sahibi değildim. Artık bilindiği üzere, gerçeğe yakın hikayeler dışında, bilim kurgu ve fantastik türdeki kitaplardan da oldukça keyif alıyorum. Yeter ki ustaca yazılmış olsun.

Richard Mayhew, işinde başarılı, Londra’ya yerleşmiş, sıradan, genç bir adamdır. Bir akşam, nişanlısıyla yemeğe giderken tünel girişinde yaralı, genç bir kızın yattığını görür. Nişanlısının bütün ısrarlarına rağmen Richard, genç kıza yardım etmek ister ve onu evine götürür. Genç kız ayıldığında, ne polis ne doktora haber verilmesini istememektedir. Richard, bu nereden geldiği meçhul genç kızı tedavi eder ancak bu sırada kapı çalınır ve iki adam, kız kardeşlerinin kaçtığını ve onu aradıklarını söyleyerek eve girerler. Bu iki adam evin her yanını kontrol eder ancak kızı bulamazlar. Adamlar gittiğinde ise adı Door olan genç kız tekrar ortaya çıkar ve pek bir açıklama yapmadan, Richard’ın meraklı bakışları arasında, evi apar topar terkeder. İşte tam da bugünden sonra Richard’ın hayatı asla eskisi gibi olmayacaktır. Zira, Richard sanki hiç yaşamamış gibidir; kimse onu görmez ve kimse onun varlığından haberdar değildir. Eski hayatına dönmek isteyen Richard, Door’u bulur ancak, durum o kadar da kolay değildir zira, Aşağı Taraf’tan çıkmak için, Richard’ın bir dizi maceraya tanıklık etmesi gerekmektedir.

Fantastik bir macera romanında olması gereken, bana göre, herşey kitapta mevcut. Çok özgün, temposu hiç düşmeyen, soluk soluğa bir hikaye. Yazarın dili son derece açık, net ve anlaşılır. Öyle ki, hem yazarın tarzı hem de kurgu sebebiyle, sayfaları üçer beşer çevirdim ve kitabın nasıl bittiğini anlamadım. Bir roman karakteri olarak Richard’ı ise, oldukça sempatik buldum. Araştırdığım kadarıyla hikaye, öncelikle dizi senaryosu olarak yazılmış, daha sonra romana dönüştürülmüş. Ne olursa olsun, türleri arasındaki en iyi kitaplardan biri bence.

Hazır yaz da geliyor, başınız ağrımadan, keyifle okuyabileceğiniz, kaliteli bir kitap istiyorsanız, bana göre ‘Yokyer’ bunun için bire bir. 

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.