YUNUS EMRE HANRİ BENAZUS

media5335a7ccd3fff.png
(0/10 Puan)

Yunus Emre Hanri Benazus

A+ A-

Kaç senedir sürekli Mevlana ve onun öğretileri üzerine kitaplar okuduktan sonra, İskender Pala’nın ‘Od’ kitabıyla birlikte, Yunus Emre’nin hayatı üzerine de bir şeyler okumak istedim. Maalesef ‘Od’ bana oldukça sıkıcı gelmişti. Artık okuduğum dönem dolayısıyla mı bilemiyorum ancak, başkalarıyla da konuştuğumda, hemen hemen aynı yorumları alıyorum.

Hanri Benazus’u ilk defa okudum. Kitapta, Yunus Emre’nin hayatı, şiirleri, hayata bakış açısı ve felsefesi, belirli başlıklar altında iç içe verilmiş. Yazar, konularla alakalı kendi bakış açısını da dile getirmiş ve ortaya çok güzel ve anlamlı anektodlar çıkmış. Artık, ilgimi çeken o kadar çok cümle vardı ki, hepsini paylaşıp takipçilerimin canını sıkmak istemedim. Yunus Emre’nin hayatına dair tarihte çok bir bilgi yok. Kitapta da bundan çok bahsedilememiş haliyle. Yunus Emre, şahsiyetiyle değil, felsefesi, şiirleri ve hayata bakışıyla hatırlansın istemiş ve bu kitapta öyle de olmuş.

Hanri Benazus’un anlatımı, bakış açısı, üslubu çok hoşuma gitti. Sadece dikkatimi çeken ufacık birşey var ki, o da Yunus Emre’nin orijinal şiirlerinin altında günümüz Türkçe’siyle açıklamasının olmaması. Olsaydı benim için daha iyi olurdu. Zira bazı mısraları anlamakta güçlük çekerken, bazılarını ise hiç anlayamadım. Ama yine de bu durum kitaptan soğumama engel olmadı. Çünkü yazarın anlatımını kesinlikle çok beğendim!

Günümüzde sosyal medyada, o kadar çok özlü söz paylaşılıyor ki bilip bilmeden, sözlerin sahipleri de birbirine karışıyor. Okurken gördüm ki, Yunus Emre’nin bazı mısraları, Mevlana’ya aitmiş gibi paylaşılıyor. En azından meraklı ve bilinçli sosyal medya kullanıcılarından isteğim, böyle güzel paylaşımlarda bulunun, hatta bulunmaktan bıkmayın. Öyle ki, günümüz dünyasında bu sözler beynimize kazınsın. Mamafih, merak edip araştırın da, insanları yanıltmayın.

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.