YÜZBAŞININ KIZI ALEKSANDR SERGEYEVİÇ PUŞKİN

media5335aad5a01af.png
(0/10 Puan)

Yüzbaşının Kızı Aleksandr Sergeyeviç Puşkin

A+ A-

Dürüst olmak gerekirse, kitabı okuyana kadar, Puskin’i hiç duymamıştım. Kitabı okurken, bu yüzden birçok kez hayıflandım. Tesadüf eseri, bilmeden aldığım bir yazarın hayranı olduverdim. Gelelim kitabın konusuna...

Pyotr Andreyiç, emekli bir askerin, hayatta kalan tek oğludur. Babası, onun bir baltaya sap olamadığından yakınır ve 17 yaşındaki oğlunu askere yollar. Orenburg’a gitmek üzere yola koyulan Pyotr, tipi yüzünden yolunu kaybeder. Kendisine yolu gösteren gizemli adama, tavşan kürkü ceketini hediye eden genç adam, sonunda Orenburg’a varır ve kalede görev yapmaya başlar. Derken, bir akşam davet edildiği bir yemekte gördüğü, yüzbaşının kızı Masha’ya aşık olur. Ancak Pyotr’un arkadaşı Şvarbin de Masha’ya aşıktır. İki genç Masha’nın aşkı için düellolara tutuşurken, kale isyancıların eline geçer ve hepsinin hayatı alt üst olur. Büyük sürprizlere gebe olan hikayedeki dönüm noktası ise, tavşan kürkü cekettir.

Herşeyden önce, Puşkin’in diline ve üslubuna hayran kaldım. Hikaye belki çok etkileyici ya da değişik değil ama su gibi akıp gidiyor. Pyotr ise çok eğlenceli bir karakter. Kitabın başındaki ufacık bir olayın, kitabın sonunda bağlandığı noktayı da çok sevdim. ‘Yüzbaşının Kızı’nın Puskin’in en ünlü ve en sevilen eseri olması, muhakkak ki tesadüf değil.

Bir dünya klasiğini bir çırpıda, keyif ve ilgiyle okumak istiyorsanız, ‘Yüzbaşının Kızı’nı es geçmeyin derim...

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.