ZENO'NUN BİLİNCİ ITALO SVEVO

media56594a463368d.png
(0/10 Puan)

Zeno'nun Bilinci Italo Svevo

A+ A-

Tavsiye üzerine kitap okumayı bırakalı çok oldu. Eski yazılarımdan birinde bundan bahsetmiştim. Abuk sabuk kitaplarla o kadar çok vakit kaybettim ve bu yüzden o kadar gerildim ki, kitabı tavsiye eden insanlara bir süre sonra öfkelenmeye başladım ve bu durumun, sosyal ilişkilerimi etkileyeceğini görünce, insanlarla kitaplar üzerine sohbet etmekten vazgeçtim. Ardından gelen popüler kitap tavsiyeleri daralma sebebi benim için. Evet, huysuzum. Bundan da daha önce bahsetmiştim. Ancak çok hoşuma giden bir şey vardır ki o da, severek okuduğum bir kitapta başka bir kitaptan yahut yazardan bahsedilmesi… Kitaplarda bahsedilen diğer kitapları ve yazarları not alır, muhakkak okuma listeme eklerim. Italo Svevo’yla da tanışmam böyle oldu; Tezer Özlü sayesinde.

Zeno Cosini, psikanalize olan inancını yitirince, tedavisini yarıda bırakır. Ne var ki bu davranış Cosini’nin doktorunun pek de hoşuna gitmez  ve adamdan öç almak için onun terapi notlarını yayınlar. Zeno Cosini, evhamlı, aylak, mecbur kaldığında hileye başvurmaktan çekinmeyen, karasız bir adamdır. İtalya’da yaşayan varlıklı bir ailenin oğludur. Hayatı boyunca sürekli karar alan ancak hiçbir karanını hayata geçiremeyen adam, hayatla dalga geçmektedir. Doktoruna inancını yitiren Zeno, yaşadıklarını defterine yazarak kendi kendinin terapisti olacağına ve kendisini iyileştireceğine inanır. Anılarını tek tek kaleme alan Zeno, böylece belleğini kurcalayarak kendini bir hakim gibi sorguya çeker. Yaşama illetinden kurtulmak için başvurduğu yolları art arda sıralar. Yeri gelir kendi zavallılığıyla dalga geçer. Sonun da iyileşir mi? Onu da siz okuduktan sonra görürsünüz…

‘Zeno’nun Bilinci’, kısaca yarıda kalmış bir ruhbilimsel çözümlemenin öyküsü. Kitap, terapistin açıklamasıyla başlıyor ve sonra okuyucu, Zeno’nun anlatımından onun yaşadıklarına bakma fırsatı yakalıyor. Ancak, önceleri okuyucu olarak başlanılan süreç, bir şekilde okuyucunun, kendisini Zeno’nun terapisti gibi hissetmeye başlamasıyla evriliyor. Okuyucuda kimi zaman öfke yaratsa da, hakkını vermek lazım ki Zeno ne olursa olsun sempatik bir karakter. Zeno’nun anılarını okurken, onun yetiskinlikten yaşlılığa geçişini, yaşadığı olaylar karşısındaki tutumunu, hislerindeki değişimleri de okuma fırsatı buluyoruz. Ama ne olursa olsun Zeno için yaşam, bir illet olmaktan ileri geçemiyor. Her ne kadar bir sonraki adımını hesap ederek atmaya çalışsa da, hayat onu hep farklı yerlere götürüyor ve kendisinin buna müdahale edebilmesi neredeyse imkansız.

Italo Svevo, İtalyan bir iş adamıdır ve işlerine engel olduğu için yazmayı bırakmak ister ancak başarılı olamaz. İlk iki romanında yaşadığı başarısızlık da onu etkilemez ve günlükleri üzerine yoğunlaşır. Böylece kendi içsel yolculuğuna çıkar. Bu dönemlerde Freud’la tanışan Svevo psikanaliz hakkında bilgi sahibi olur. Trieste’de İngilizce öğretmenliği yapan James Joyce’la da tanışmış ve iyi arkadaş olmuşlardır. Svevo’nun dört yılda yazdığı kitabı ‘Zeno’nun Bilinci’, ilk birkaç yıl kimsenin dikkatini çekmese de, sonraları edebiyat çevrelerinde tartışmalara sebeb oldu. Belki de bundan cesaretle yazar, kitabın devamı niteliğinde bir kitap daha yazmaya başladı ancak aynı yıl yaşadığı trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Zeno’nun anlattıkları gerçek mi yoksa kendi fantazisi mi, bilinmez. Ben de kitabı okurken anlatılanların gerçek mü düş mü olduğu konusunda çoğu zaman tereddütte kaldım. Hayata dair depresif olmakla birlikte beni etkileyen birçok cümle olsa da, kitabın diğer insanlarda yarattığı etkiyi ben yaşamadım. Ancak Zeno’yu, onun yaşama bakışını, olay ve durumları yorumlayışını okumak keyifliydi benim için.

 

"Gel gör ki, ne kadar çok düşünürsem o denli değişik buluyordum yaşamı. Hem de garip yaratılmış olduğunu görmek için öyle dışından falan gelmek de gerekmiyordu ki! Biz insanların yaşamdan neler neler umduğumuzu anımsamak yeterdi, insanın yaşamın içine yanlışlıkla salıverildiği, aslında yerinin orası olmadığı sonucu kendiliğinden ortaya çıkıyordu."

Benzer Kitaplar
YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.