GEL, EY TATİL!

11 Haziran 2014

A+ A-

Çoğunluk tarafından özlemle beklenen haziran ayı, bütün gecikmelere rağmen, artık dün itibariyle geldi sanıyorum. Yıllık izne çıkacakların bu bekleyişini anlayabiliyorum fakat bunun dışında, bu yapış yapış, buharlı, bunaltıcı ve bol kokulu mevsimi sevenleri anlamaya çalışmakta zorluk çekiyorum. Yaz çocuğu olmama rağmen, yaz aylarını sevemedim gitti. Haziran ayının başıyla birlikte, okuduğum kitap sayısında bile düşüş oluyor, daha ne diyeyim ki size? Elbette ki herkesin benim gibi acayip duygu ve düşünceleri yok. İnsanların çoğu, yaz aylarında kendileri için güzel ve keyifli planlar yapmaya çalışıyor. Bunlardan biri de, iyi bir kitap listesi çıkarmak.

Çok kalabalık olmayan bir plajda, şezlonga uzanıp, hafif bir rüzgar eserken ve dalga seslerini dinlerken kitap okumayı sanıyorum herkes sever. Bunu düşünerek bir kitap listesi hazırlamaya çalıştım. Ama sizi uyarmak isterim, seçtiğim kitaplar seri okunabilecek, keyifli ve fakat bazıları düşündüren kitaplar. Hele ki içinizde seyrek kitap okuyanlar varsa, vaktini boş bir kitapla geçirmemesi gerektiğini düşünüyorum. Hazır hayatın hengamesinden biraz uzaklaşmışken, kendinize, hayata ve insanlara dair biraz düşünmeye, fikir üretmeye, belki  kendinizde farkındalık yaratmaya vakit bulabilirsiniz. Bu yazdıklarım sizi korkutmasın, aşağıdaki listede her tür kitaba yer vermeye çalıştım. Elimden geldiğince geniş düşünmek, her türlü zevke hitap etmek için çabaladım. Listedeki bazı kitaplarla ilgili, sitedeki ayrıntılı yazılarımı okuyabilirsiniz.

 

İşte, hazırladığım liste;

Yusuf Atılgan- Aylak Adam

Paul Auster- Ay Sarayı

Aldous Huxley- Cesur Yeni Dünya

J.D. Salinger- Çavdar Tarlasında Çocuklar

Amin Maalouf- Doğu’nun Limanları

Ray Bradbury- Fahrenheit 451

Vladimir Bartol- Fedailerin Kalesi Alamut

Oruç Aruoba- İle

Herman Melville- Katip Bartleby

Michael Ende- Momo

Emile Ajar- Onca Yoksulluk Varken

Agatha Christie- Roger Ackroyd Cinayeti

Stefan Zweig- Satranç

Trevanian- Şibumi

Truman Capote- Tiffany’de Kahvaltı

Murat Menteş- Dublörün Dilemması

F. Scott Fitzgerald- Muhteşem Gatsby

Cemil Kavukçu- Başkasının Rüyaları

Neil Gaiman- Yokyer

Cemil Meriç- Bu Ülke

Ayfer Tunç- Suzan Defter

Hakan Günday- Daha

Hermann Hesse- Siddhartha

Tess Gerritson- Buz Gibi Soğuk

Emrah Serbes- Erken Kaybedenler

Haruki Murakami- Sahilde Kafka

Engin Geçtan- İnsan Olmak

 

Sadece bana kalsa, bu liste biraz daha farklı olabilirdi. Ama önceden de belirttiğim gibi, seri ve kolay okunur diye  içi boş kitaplar tavsiye etmek istemedim. Öte yandan, okuduğunuz kitabın tatilde sizi çok zorlamamasını, keyif vermesini de göz önünde bulundurmaya çalıştım. Bazısı fikirleriyle, bazısı kurgusuyla, bazısı konusu itibariyle öne çıkan kitaplar.

Geçen seneki yaz tatillerinden, hiçbirimiz bir şey anlamadık. Stres ve gerilim dolu bir mevsim geçirdik, maalesef. Bedenimiz bulunduğumuz yerdeydi belki ama, aklımız başka yerlerde olduğundan, nitelikli bir tatil yapamadık ve belki de bu yüzden, yeni döneme biraz gergin başladık. İnşallah, bu seneki tatilimiz hepimiz için, dinlenmeye, yenilenmeye, düşünmeye, fikir sahibi olmaya ve farkına varmaya sebep olan, nitelikli bir süreç olur. Hiçbir şey düşünmemeye niyet etmeyin. Beden dinlenirse, kafa daha iyi çalışır. Ve bu ülkenin çalışan kafalara ihtiyacı var.

Şimdiden, herkese keyifli bir yaz ve iyi tatiller diliyorum!

 

 

 

YORUMLAR
Yorum Yaz
* Üyelik gerektirir. Üye olmak için tıklayınız.